Unity3D İle Augmented Reality (AR) Uygulama Geliştirmek

Augemented Reality (Artırılmış Gerçeklik) Nedir?

 

 

Bazı teknolojiler vardır ne yazarak açıklanabilir ne de anlatarak bunlardan biri ise Augemented Reality, Kısaca tanımlamak gerekirse temel olarak artırılmış gerçeklik sanal nesnelerin gerçek görüntü üzerine bindirilmesi anlamına gelmektedir. Bir artırılmış gerçeklik gözlüğü veya akıllı cihazların kameraları vasıtasıyla bakılan her hangi bir ortamda, işaretçinin tanınması ile ekrana önceden tanımlanmış obje veya objelerin basılması işlemi ile artırılmış gerçeklik sağlanmış olur. Fikri ve temelleri 1900’lü yılların başında atılan “Artırılmış Gerçeklik”, esas ivmesini 90’lı yıllarda yakaladı. Son olarak 2013’te Google’ın “Google Glass” beta versiyonunu tanıtması ile artırılmış gerçeklik günlük hayata girme sinyallerini verdi.

Artırılmış gerçeklik; günümüzde reklam, eğitim, oyun, sanayi, tasarım ve medikal gibi bir çok farklı alanlarda kullanılıyor ve geliştirlmeye devam ediyor. Yıl 2016 ve artırılmış gerçeklik ile yapılan ilk oyun olan Pokeman oyunu dünya devi şirketlerin yıllık kazandığı ciroları çok kısa bir zamanda katlamış oldu ve bu alanda ülkemizde de oldukça çok geniş bir yelpazede ihtiyaç olduğunu görüyorum ve inanıyorumki hızlı bir şekilde AR ile büyük ve insanlığa yararı olacak projeler geliştirilecektir. Dünyada oyun algısı çok farklı işlerken yeni teknolojileride ekleyerek işi keyifli hale getirilirken bağımlı halde alıyor ve insanları sokaklara çıkartarak bu oyunları gruplar halinde oynatarak bir bakıma birbirleri ile sosyal ilişki kurmasınu zorunlu hale getirebiliyor diyebiliriz.

Bizlerde bu bölümde bilgisayaramızın kamerasını kullanarak bir nesneyi tanıtıp o nesneyi kameramız algıladıktan sonra istediğimiz bir nesneyi,animasyonu,oyunu göstereceğiz.

Kullandığımız teknolojiler ve siteler arasında Unity, Vuforia ve marker oluşturmak için kullanacağımız platformlar olacak.

Öncelikle sisteminizde Unity olduğunu varsayarak başlamak istiyorum eğer yok ise https://unity3d.com/get-unity/download adresinde sisteminize uygun sürümü indirip kurarak başlayabilirsiniz.

Vuforia Nedir ve Üyelik İşlemleri

Ardından ‘Vuforia’ adresine https://developer.vuforia.com/ giderek üye olacaksınız. Üye olduktan sonra adımlarımıza devam ediyorum. Üst menülerden downloads butonuna tıklayarak hangi platform için geliştirme yapacaksanız uygun plugin yani eklentiyi indirip kurabilirsiniz. Bizler Download for Unity yazısına tıklayarak Unity için olan yani bir nevi masaüstü uygulaması yaparak başlayacağız.

Unity İçerisine Vuforia İmport Etmek

Unity için indirmiş olduğumuz eklentiyi şimdi import edeceğiz üst menülerden Assets-Import Package-Custom Package diyerek eklentimizi import yani kullanmak için içeriye alıyoruz. İmport ettikten sonra üst menülerde Vuforia menüsünü göreceksiniz.

Vufori eklentisini import ettikten sonra project kısmında dosyasını görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki adıma geçmeden önce kameramız tanımlamış olduğumuz nesneyi gördüğünde ve algıladığında göstereceğimiz nesneyi eklemeliyiz ben dinazor göstereceğim sizlerde yaptığımız tüm adımları eksiksiz yaparsanız dinazor yerine istediğiniz bir nesneyi gösterebilirsiniz. Unity Assets Store içinde dinazor yazdıktan sonra Free olan bir package yani paket olacaktır direk unity içerisine import ederek başlayabilir ve project kısmında eklediğimiz paketi görebiliriz.

Sizlerde Unity AssetSore’a adresine giderek https://www.assetstore.unity3d.com/ search yani arama kısmına ‘dinosaur’ yazarak ister ücretli ister ücretsiz çalımaları direk Unity içerisine import ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çalışma paketlerimiz ve gerekli eklentiler hazır.

Marker Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Şimdiki adım ise yukarıda da anlattığım gibi kameramız bir nesneyi tanıyıp algılayacak ve ardından bir nesne göstereceğiz bu adımda kameramızın tanıması gereken Marker’ı oluşturduktan sonra Vuforia içerisine ekleyeceğiz.

http://www.brosvision.com/ar-marker-generator/ adresine giderek hızlı bir şekilde marker oluşturabilirsiniz.

Save image As diyerek jpeg formatında kayıt ettikten sonra siteden çıkabilirsiniz.

Marker için Vuforia İçinde Veritabanı Oluşturmak

Şimdi ise indirdiğimiz Marker’ı Vuforia sitesine upload edeceğiz yani yükleyeceğiz öncelikle bir database(veritabanı) oluşturacağız sonrasında yükleme işlemini yapacağız. Üst menülerden develop butonuna basıyoruz hemen menülerin altında 2 adet tab menu bulunmakta Target Manager’a tıklıyoruz add database diyoruz ve database(veritabanı) ekliyoruz ki marker’ımızı database ekleyelim ve unity içerisinden Vuforia eklentisi sayesinde buradaki database erişip böyle bir marker var mı yok mu diye sorması için. Ben veritabanı adıma dinazorlar adını verdim sizlerde dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

oluşturduğumuz veritabanına bir kez tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir yapı gelecek

Oluşturulan Markerı İndirmek ve Unity İçerisine Almak

Sağ tarafta bulunan Download Database(AII) butonuna tıklıyoruz ve gelen popup’da Unity Editor kısmını seçip download diyoruz burada markerımızı Unitynin tanıyacağı ve Unity için kullanacağımızdan dolayı aynı zamanda algılaması için formatını ayarlamış oluyoruz.

İndirmiş olduğumuz Marker’ımızı Unity içerisine upload(yükleyeceğiz) edeceğiz üst menülerden Assets-Import new Assets diyerek marker’ımızı içeriye alıyoruz.

Marker şu an nerede? Project bölümünde klasörler içindeki StreamingAssets klasörü içinde olacaktır.

Sadece birkaç adım sonra uygulamamız çalışır hale gelecek.

Vuforia ve AR Kamera İşlemleri

Unity içerisinde Vuforia klasörü içerisinde Prefabs klasörü içerisinde en başta görmüş olduğunuz gibi ARCamera prefab’ına bir kez tıklıyoruz veya sürükleyip Hierarchy(hiyerarşi) bölümüne bırakıyoruz.

görmüş olduğunuz gibi sol tarafta ARCamerayı görebiliyoruz ve ona bir kez tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra aşağıdaki aşamaları takip ederek ilerliyoruz.

Vuforia Lisans Anahtar(Licence Key) Aşamaları

Sağ tarafta olan Inspector panelinde ADD License Key alanına License Key(Lisans Anahtarını Yapıştırıyoruz) Lisans anahtarını ise menüler altında 2 adet tab menü bulunmaktaydı burada License Managera bir kez tıklıyoruz ardından Add License Key diyoruz gelen bilgiler arasında Application Name yani dilediğiniz uygulama adını giriniz ve aşağıdaki seçenekleri işaretledikten sonra next butonuna basıyoruz.

Buradaki sayfada ise şartları kabul ederek Confirm butonuna basıyoruz hemen ardından liste şeklinde uygulama bilgilerimiz gelecek uygulama isminize ne verdiyseniz bir kez tıklıyoruz. Aşağıda da görmüş olduğunuz üzere lisans anahtarımızıda oluşturduk kopyalıyoruz ve Unity’e geçiyoruz.

Unity içerisinde ARCameraya tıklıyoruz ve sağ tarafta Inspector panelinde Add License Key alanına yapıştırıyoruz.

Bu işlemlerin yaptıktan sonra hemen altında ‘Database Load Behaivour’ alanında ‘Load dinazor’ ve Active checkbox’larını seçili hale getiriyoruz.

son olarak Sol taraftan Vuforia klasörü içinde Prefabs içerisinden imageTarget Hierarchy paneline bırakıyoruz. Bu aşmadan sonra Imagetargetı seçiyoruz. Inspector panelinde ise database ve imagetarget seçili hale getiriyoruz.

Bu işlemleri ve aşamaları eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra Unity üzerinde Play butonuna basarak uygulamayı başlatabilir ve kameraya belirlediğimiz görselin yani Marker’ımızı göstererek ekranda yapmış olduğumuz uygulamayı kameraya gösterdiğimiz kağıt üzerinde görebilir ve izleyebiliriz. Sizler herhangi bir obje üzerinde de gösterebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir