Bilimsel Patlama: VR — Big Data — Robotics — 3D Printer — İnsan Genomu Kopyalanması

Takip ettiğim ve üzerine çalıştığım konular + projeler üzerine görüşlerimi yazmak istedim.

Yazıyı yazarken ikinci versiyonunuda yazmayı düşünmeden edemedim…

Öncesinde teknolojide neler oluyor ? Bilgisayar Bilimcileri, Yazılım Mühendisleri, Proje adamları, fikir adamları, neler geliştiriyor niye geliştiriyor, neden geliştiriyor gibi ilerlemeleri ve bizlerin neler beklediğini, kendimizi nasıl hazırlayabileceğimizi neler yapabileceğimizi yani yazılım ve teknoloji ile ilgili zannettiklerimi yazmak istiyorum.

Gümbür Gümbür gelen teknolojileri listeleyecektim ama hepsi bir anda geldi açıkcası. Geldiler ve büyümeye geliştirilmeye devam ediyor ki bilim adına yapılan ve geliştirilen her teknoloji ve yaratıcılık beni her zaman için motive etmiştir ve umutlandırmıştır.

Başlıklar altında düşüncelerimi yazarak devam edeceğim.

Big Data

Para hala hükmünü sürdürüyor olsada, Yakın gelecekte şehirleri datalar satın alacak. Buna herkes şahit olsada, sadece bir kısım algılayabilecek

Sözüyle başlamak istiyorum ki zaten bu söz hali hazırda dünyamızda kullanılıyor artık datalar, datalar, datalar big data ise şöyle de denilebilir. Dünya tarihini değiştirecek/değiştirdi.

Altın Oran teleskopu 10 yılda insanlık tarihindeki tüm bilgiden daha fazla veri topladı. Bu bilgilerin içinde sadece bilim yok aklınıza ne gelirse dede korkut hikayeleri dahil. Yani buna big data diyebiliriz.

Bu gördüğünüz “Alma” veri topluyor ve bununla kara madde bulundu bunlar 66 ayrı teleskop tek bir teleskop gibi çalışıyor. Saniyede 1,5 trilyon işlem yapan bu bilgisayarın tek bir görevi var milimetre olarak yerinden kıprdadı mı kıpırdamadı mı kıpırdadıysa veriler yanlış ve çöp 66sını birden saniyede 2 kez kontrol ediyor. Ve bunlar her 5 günde insalık tarihindeki tüm bilgiler kadar veri toplayacak bir daha yazayım 5 günde. Bilimsel patlama 🙂

Arman şuradaydı şuraya gitti şarap içti makarna yedi arkadaşıyla görüştü tüm bu bilgileri toplayıp isteyenlere verecek. Ve böylesi datalar ile neler yapılabilineceğini tahmin ve hayal edin lütfen.

2 projeden bahsetmek istiyorum şu anda bunun denemeleri var aşağıda linklerini ve makalelerini paylaşacağım.

  1. Bir AB projesi olup beynimizde ne olup bitiyor bu araştırılıyor.
  2. Bu ise Amerika projesi anılarımızı ve hayallerimizi televizyonda izleyebileceğiz. Hemen ufak örnek vermek istiyorum düşünce gücüyle oyun oynanıyor, kumanda kolu hareket ettiriliyor vs.. yakında her şey mümkün olacak bence.

Kullandığımız sosyal medya hesaplarında bizimle ilgili toplanılan dataları zaten hepimiz biliyoruz ki zaten bizlerde topluyoruz yaptığımız işten ötürü. Onun için bunu katmak istemiyorum tabiki buda Big data konusu. Ben sadece algıyı farklı bir yere çekmek istiyorum. Sosyal Medya ile sınırlı değil hiç bir şey.

AR ve VR(Sana Gerçeklik) asıl konumuz buydu yazının devamın VR Nedir kısmında buna değiniyorum.

Unutmadan bir de Smart Contact Lensler var ve hızlı bir şekilde geliştirilmeye devam ediyor.

Bence harika!

Robotlar

Ve robotlar, geçen günlerde Facebook’ta şöyle bir cümle paylaşmıştım.

Knowledge worker dönemi başlayacak. Fiziksel olarak çalışanların devri kapanacak onların yerini robotlar alacak.

Evet bence bu olacak ve başladı da nitekim san franciscodaki restaurantlarda garsonların yerine robotlar çalışıyor aynı şekilde bir başka restaurantta ise Drone’lar sipariş alıyor. Boston Dynamicsin savaş robotları başka yollar ve farklı düşüncelere yol açıyor en önemli konu olan denge sorununu çözdüler. Son izlediğim videolarda ise geliştirilen bir robot söylenilenlere mimik ile karşılık veriyor bu gerçekten harika! bir yandan harika bir yandan ise konuştuğum mühendis olmayan arkadaşlarım ve değerli dostlarımı ürkütüyor gerçekten böyle tepkiler aldım ürkütücü ve korkutucu!

Robot Sophıa Mimik örneği

Burada da diyor ki, beyne yerleştirilen bir çip beyindeki sinyalleri işlemeyi öğrenip hastanın el bileğine sarılan elektro uyarıcılar sayesinde hareket ettirmesini sağlıyor. Haliyle beynin kendi ürettiği sinyalle elin hareketi söz konusu.

Drone’lar ise ormanda oluşturup aynı zamanda hasta ve kaybolmuş kişileri hızlıca ve hatasızca bulurken insanlara ne gerek var dedirtmiyor mu ? Yani onlarca insanı ormana götürüp kayıp olan kişiyi aramak mı tek Drone ile bulmak mı ?

Bir başka örnek sokakta yürüyorsunuz ve kolunuzda bir bileklik var kalp krizi geçirdiniz ve yere yığıldınız etrafında kimse yok bu bileklik kalp krizi geçirdiğinizi anlıyor ve ambulans çağırıyor olduğunuz konuma. Burada AI kokusu var kabul ediyorum 🙂 Yani bu gelişmeler çok ciddi ve belkide bir gün insanın insana gerek kalmayacağı gelişmeler yaşayacağız. Bunlar olunca insan yanlızlaşmıyor mu ?


Benimde ilgimi çeken akşamları küçük robotlarımı geliştirmenin dışında ve üzerinde çalıştığım bir konu bilgisayarın computation gücünü kullanarak insan yaratıcılığı ya da diğer yetenekleri ile yapabileceğinden daha başarılı bi şekilde iş yapan sistemler. İyi bir borsacıdan daha iyi alım satım yapan bir yazılım geliştirmek gibi o yüzden ai ve ml, onun altında da bazı alt alanlar güzel geliyor ve gelişiyor.

Toparlamak gerekirse robotlar, AI ile uygulama geliştirenler bir çok kişiyi işinden edebilir zannediyorum.

3D Printer

Zaman ve mekan kavramını derinden etkileyecek bir teknoloji diyebilirim. Peki neden önemli ve şimdiye kadar neler yapıldı ?

Ayakkabı kopyalandı, diş fırçası kopyalandı, elbise kopyalandı dahası Çinde ev kopyalandı, uçak motoru kopyalandı evet uçak motoru tahminimce 40 ton gibi ağırlı var ve dahası kulak kopyalandı yani bir kısım insan organları kopyalandı. AORT damar dokusu 3d yazıcı ile üretildi, kafatası üretildi. Yani basitçe şunu diyebilirim Elbise özelliğinden yola çıkalım siz bir internet sitesine giriyorsunuz elbise satın alıyorsunuz özellikleriyle beraber bilgisayarınıza indiriyorsunuz ve 3d yazıcınızda üzerinde kopyalayarak çoğaltabiliyorsunuz veya akşam bir davete gideceksiniz internetten beğendiğiniz bir ayakkabıyı satın aldınız bilgisayarınıza indirdiniz ve istediğiniz renklerde yazıcınızdan basarak giyindiniz işte bu kadar. Diğer örneklerde ise uçak motoru yazıcıyla üretildi gerekli materyaller tamamlandıktan sonra basılma işlemi tamamlandı.

Son okuduğum bir haberde Çinde 3d yazıcı ile ev basıldı ve 90 bin TL’ye satıldı ve satılmaya da devam ediyor. Silahlar basılıyor(Burada güvenlik açıkları olabilir. Türkiyede internet üzerinden satın alınan bir silah amerikada 3d yazıcı ile basılabilir rahatlıkla hiç bir güvenlik kontrolü olmadan BBC dedektörlere yakalanmayan silahlar üretip test etti ve kesinlikle yakalanmadıkları ortaya çıktı) Peki bunlar bizi nereye getirdi ve götürecek. Gece gündüz farketmez istediğimiz alışverişimizi mağazalara gitmeden satın alarak evimizde yazıcımız ile çıkartabileceğiz.

Aslında burada önemli olan insanlığa olan katkısı diyebilirim çeşitli organlar üretip bunları kullanmak bence harika bir durum.

Insan Genomu Kopyalanması

Bence insanlık tarihinde çok çok önemli bir kırılma anı diyebilirm. Tamamen bu proje bittiğinde yani insan kopyalandığında gerçekten çok önemli bir yere varılacak.

Hemen ön bilgi olarak vermek istiyorum bizim yaşımız kopyalanılan kişiyle aynıdır. Bir dönem kopyalanılan bir koyun vardı adı Doli kopyalandığı anda Annesiyle genetik yaşı aynıydı dolayısıyla bizim DNA’mız bizim genetik yaşımızı taşıyor ve bizimle birlikte yaşlanıyor. Şimdi insan kök hücresi kopyalanması konusundaki en büyük etik engellerden bir tanesi bunun ceninden kopyalanmasıydı ceninden kopyalanmaya karşı büyük bir tepki vardı. Yani zengin insanlar bir annenin çocuğunu satın alacak öldürecek ve oradan kendilerine kök hücre üretecekler. Bu tamamiyle kabul edilemez ve korkunç bir düşünceydi ve çok ciddi tepki topladı. Ama şimdi bir süre önce insan kök hücresi kopyalanması ABD tarafından yapıldı ve ilan edildi bu sperm hücresinden yapılmıştı ve şimdi ise normal bir hücreden kopyalanmasına doğru ilerliyor.

Bütün farklı hücrelerimizi kök hücre ile üretebiliyoruz peki bu bize neyi getiriyor veya getirecek. Aklıma ilk gelen Parkinson hastalığından kalp hastalığına kanserde yaralanmış organlara, kopmuş organlara kadar üretebiliriz. Bir insandan veya kendi hücremizden aldığımız ürettiğimiz kök hücre yoluyla akciğer üretebiliriz, kalp üretebiliriz, böbrek üretebiliriz, karaciğer üretebiliriz yani herhangi bir organ üretebiliriz. Belkide ileride en karmaşık organlarımızdan biri olan göz üretilebilir. Bunlar bize organ naklini kolaylaştırabiliyor. Nasıl mı? Normalde Vücut organları organ uyumsuzluğu nedeniyle red eder işte burada kendi hücresi ve kök hücresi olduğu için bu sorun ortadan kalkacak. Bu bize ve insanlığa aynı zamanda bilime bence çok büyük bir kapı açıyor.

Fakat bir taraftan korkutucu yanı ise organ değilde bütün bir insanın kopyalanması diyebilirim bu nelere yol açabilir? Çok rahatlıkla sizin bir kopyanızla sokakta suç işlenebilir nasıl mı ? Her tarafa DNA’larımızı aslında bir şekilde bırakıyoruz bunlar üzerinden kopyalanabilir belki şimdi belki de ileride çünkü bu kapı açıldı artık. Bir diğer aklıma gelen ise askerler üretilebilir siniri olmayan, acı duymayan bunlar korkutucu evet insan kopyalanmasının korkutucu yanlarını sayarak bitiremeyebiliriz. Ben hem yararını hem de zararını görmekle ve değerlendirmekle kendimi sorumlu hissediyorum.

Yukarıdaki konular belkide bir kısım insanın gündelik hayatında çok da önemli değilmiş gibi geliyor fakat bence bunlar dünya tarihini ve gidişatını değiştirdi diyebilirim — zannediyorum.

Yani durumlar böyle peki biz ülke olarak ne yapıyoruz ?

VR Nedir?

3D gozluk takarak ve bunun içinde cam mercekler sayesinde aktarılan görüntüyü hareketli veya hareketsiz(resim, video), VR ile gerçekçi üç boyutlu ortamları deneyimlemenizi sağlar. Eviniziden çıkmadan, zombileri vurmabilir, bir roller coaster’a binebilir, dılgıçlık yaparak okyanusların derinliklerini keşfedebilir, güneş sistemini izleyebilir gibi daha bir çok yaratıcı fikirleri, ürünleri, reklamları, projelerinizi, tanıtabilir pazarlayabilir ve oynatabilirsiniz.

Neden İlgi Çekici Ve Güzel?

Deneyimime istinaden bunu kendimde test ettim ufak uygulamalar geliştirdim Ciddi anlamda gerçekci/gerçek hissetiriyor.

Nasıl Deneyebilirsiniz?

Bir VR gözlüğü bir basit uygulama ve Android telefon ya da Apple iPhone üzerinde hızlıca test edebilirsiniz.
Aşağıda VR cihazları satan bir liste var. Temelden başlayarak gelişmiş VR cihazlarına kadar inceleyebilir ve test edebilirsiniz.

Basit başlamak istiyorsanız, daha ucuz bir karton tarzı telefon tutucu setine göz atabilirsiniz.
Bu, bir kutu şekline katlayabilirsiniz karton bir sayfa en nihayetinde. Bölmeye akıllı telefonunuzu takın ve ardından yüzünüze kadar Kartonu kapatın aynı (kayak gözlüğü gibi) kafa kayışı kullanın daha verimli olur. Kit sürükleyici ve heyecan vermesi için bir 3D cam mercek içermektedir.

İşte Karton tarzı kitler için önerilenler.

D-scope Pro Kit
16,99 $
Sabit odak uzunluğu (45mm)
Bir de manyetik düğmesi var.

Kollea v2.0
13.99 $

Harika Siyah renkte
Sabit odak uzunluğu(45mm)
Kafa Bandı
Manyetik düğme
Lensler


>Daha İyi Olanlar

Bir süre sonra kartonlardan sıkılıp daha iyi gözlükler isteyeceksiniz ki bu normal bir durum. Daha fazla dayanıklılık ve konfor istiyorsanız, aşağıda bir kaç örnek gorebilirsiniz.

Kollea v3.0
33.99
$

4.7 “6” telefon ekranları
Ayarlanabilir odak uzunluk ve genişlik
Ayarlanabilir kafa askıları
yumuşak dolgu. Manyetik düğme AR için kamera penceresi


Uzaktan Kontrol (Remote)
44,58 $
4 “6” telefon ekranları
Sabit odak uzaklığı
Ayarlanabilir kafa askıları
Sünger dolgu maddesi
Android cihazlar için Bluetooth ile uzaktan kontrol yapabilirsiniz.
Bu özellik iPhone’lar (39,99 $)


>Pro VR Gözlük Listesi

Evet bir gün daha gelişmiş gözlük kullanacaksanız aşağıya göz atın derim harika özellikler var.

Samsung Gear VR
99.99 $
Galaxy Note 5, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge
Yön kontrol özelliği
Dolgu sünger

Merge VR
99.00 $

iPhone ve Android telefonlar
Ayarlanabilir odak uzaklığı
Köpük
Düğme Seçenekleri
AR için kamera penceresi

Peki Hangi Uygulamalar ile Başlayabilirsiniz?

1- Youtube
YouTube’da artık artık 360 derecelik videoları izliyoruz ve oldukça çoğalmaya başladı. Hashtag ile arama yaparak veya 360 derece videolar ile alakalı kanallar bulabilir ve izleyebilirsiniz.
Android ve iPhone için

2- Vrse Uygulaması
Vrse Manzara uygulaması manzalar arası geçiş yaparak 3d özelliğini deneyimleyebilirsiniz.
Android ve iPhone için

3- CardBoard
CardBoard VR Google’ın uygulamasıdır. videolarınıza ve fotoğraflara bakmak, bir rehber ile Google Earth deneyimini yaşayabilirsiniz.
Android ve iPhone için

4- Roller Coaster VR
Herkesin test ettiği bir uygulama diyebilirim.
Android ve iPhone için.

Ve birden fazla paralı uygulama mağazalarda bulabilir ve test edebilirsiniz.

Android VR Uygulamarı
iOS VR Uygulamaları

Tüm bu teknolojilere ayak uydurmazsak akla ve bilime yatirim yapmazsak hızlı bir şekilde oyunun dışında kalırız. Her yeni teknolojiye ve gelişmelere hızlıca adapte olup kendimizi geliştirme umuduyla!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir